Teknoloji

Akıllı telefon ekranlarının geleceği: Şişirilebilir butonlara sahip OLED ekranlar geliyor

Akıllı telefonlar ve tabletlerle ekranlara dokunmaya alışkınız ama bu ekranlarda yazı yazma deneyimi, bugüne kadar klavye gibi bir cihazın sunduğu deneyimin yanına bile yaklaşamadı. Bunu geliştirmek isteyen araştırmacılar yeni bir ekrangeliştirdiler.

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki Future Interfaces Group’tan (FIG) araştırmacılar Craig ShultzVe Chris Harrison, ekran yüzeyinde farklı konfigürasyonlarda çıkıntılı bir ekran geliştirdiler. Daha önce gördüğümüz bir konsept ama bu versiyon daha ince, daha hafif ve daha çok yönlü.

ŞEKİL “Düz Panel Haptik” teknolojisi,çıkıntıları oluşturmak için OLED panelinin altına istiflenebilen bir teknoloji. İsteğe bağlı olarak sıvı ile şişirilip söndürülebilen teşhir bölümleri hayal etmek. Bu açılır medya kontrolleri, bu türdeki cihazlara bağlanır. yeni bir dokunsal boyut eklemeyi düşündü. Apple’ın Taptic Engine’i gibi dokunsal geri bildirim sağlayan titreşimler üretir, ancak ekrandaki öğeleri parmaklarınızla daha kolay bulmanıza yardımcı olur. Bu yeni teknolojinin, yazmak ve oyun oynamak gibi hızlı tepki süresi gerektiren faaliyetler için bir çığır açacağı düşünülüyor.

“Düz Panel Haptiklerdeki Gömülü Elektroozmotik Pompalar (EEOP’ler), akıllı telefon veya otomobil ekranı gibi bir dokunmatik cihaza gömülü ince bir çalıştırma katmanı üzerine kuruludur. sıvı pompaları serisi . Ekrandaki bir öğe açılır bir düğme gerektirdiğinde, sıvı EEOP katmanının bir kısmını doldurur ve üst OLED paneli bu formu almak için bükülür. Sonuç olarak düz yüzeyden 1,5 mm çıkıntı yapan bir “düğme” çıkıyor. İş bittikten sonra, bu çıkıntılı düğme ekrana geri çekilir. Araştırma ekibi, her alanın doldurulmasının yaklaşık bir saniye sürdüğünü ve dokunulduğunda sağlam bir his uyandırdığını söylüyor.

İlginç, değil mi? Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu şekilde ekranın içine yerleştirilen “şişirilebilir” butonlar klavyelerin yerini alabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu