Haber

Meral Akşener, Özdağ-Kılıçdaroğlu ittifakına ilişkin değerlendirmede bulundu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi’nden Ümit Özdağ ile ittifak yaptı…

7’li koalisyonun adayı da bu ittifakın karşılığında Özdağ’ı verdi. “İçişleri bakanlığı”görevine söz verdi.

Bunun üzerine Özdağ şunları söyledi: “İçişleri Bakanı olarak mültecileri göndereceğim”bir paylaşım yaptı.

“Bakanlıkları bir araya toplayıp karar vereceğiz”

Düzgün Partisi Genel Başkanı Meral Akşener’den paylaşım istendi.

“Hiçbir yorumum yok.”Akşener dedi ki:

Çünkü bunun gibi; Millet İttifakı bileşenleri olarak hiçbir şekilde bakanlıklar konusunu görüşmek üzere bir araya gelmedik. Ama bildiğim bir şey var ki, iki siyasi parti olarak ayrı ayrı girdik. Dolayısıyla alınan oylara ve çıkarılan milletvekili sayısına göre seçimden sonra öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi ile İYİ Parti bir araya gelecek ve bu konuda atamalar yapılacak.

“CHP Genel Başkanı olarak aldığı bir karardır”

Artık Cumhuriyet Halk Partisi’nin hangi bakanlıklara atandığı, hangi siyasi partiye ‘Sen burada görev al’ diyeceği, Alâ Partisi ve genel başkanı bizi ilgilendirmez. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı ve parti delegasyonlarının vereceği bir karardır. Ben de ona saygı duyuyorum. Onun için Sayın Özdağ İçişleri Bakanlığı aracılığıyla böyle bir atama yaptıysa en başından Sayın Kılıçdaroğlu, dediğim gibi CHP Genel Başkanı olarak almış olduğu bir karardır. Ona saygı duyarım.

“Metinde bizi rahatsız edecek hiçbir şey yok”

Kılıçdaroğlu ile Özdağ arasında imzalanan ortak anlaşmaya değinen Akşener, Kılıçdaroğlu’nun 1. tip seçimden sonra İnce, Özdağ ve Ogan ile ilişki kurmak, onların talepleriyle ilgili müzakere etmek, iletişim kurmak ve tavır almak için yetkilendirildiğini söyledi.

Akşener, “Dolayısıyla o yetki çerçevesinde yürüttüğü müzakereler sonunda bir noktaya gelinmiştir. Bugün Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ, Millet İttifakı’nın bir parçası olduğunu ve destekleyeceğini söyledi. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun, Zafer Partisi Genel Başkanı Sayın Özdağ’ın imzaladığı 7 maddelik bir mutabakat zaptı yayımlandı. Onun için o metinde bizi rahatsız edecek hiçbir şey yok.”söz konusu.

“Kılıçdaroğlu’nun böyle bir yetkisi vardı”

Metnin iki siyasi partinin genel başkanları olarak yayınlandığını kaydeden Akşener, şunları söyledi: “Millet İttifakı’nın ortaya attığı muhtelif mutabakat metinleri var. Onda onlarla çelişen hiçbir şey yoktur. Dolayısıyla Sayın Kılıçdaroğlu’nun böyle bir yetkisi vardı. Bu görevi yürüttü. İyi şanlar.”dedi.

saruhanli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu