Yaşam

Osmanlı tarihi çalışmalarıyla tanınıyordu: Profesör Cornell H. Fleischer vefat etti

Chicago Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi Tarih Bölümü’nde eğitimine devam eden Fleischer’in ölüm haberi üniversitenin internet sitesinden duyuruldu.

Açıklamada, “Yakın Doğu Dilleri ve Medeniyetleri ve Tarihi Bölümlerinde Hukuki Dönem Osmanlı ve Modern Türkiye Çalışmaları Profesörü Cornell Fleischer’in Chicago’daki evinde beklenmedik bir şekilde vefat ettiğini derin bir üzüntüyle duyururuz.”

ArtDog’un haberine göre Chicago Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi tarafından hazırlanan anma bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

“Osmanlı İmparatorluğu’nda Bürokrat ve Aydın: Tarihçi Mustafa Âli” (1986) adlı kitabı, arşiv kaynaklarının hakim olduğu bir alanda el yazması ve anlatı kaynaklarının hassasiyeti ve eleştirel beğeni topladı. yorumunu getirerek alanında devrim yaratarak prestij kazanmıştır.

Bu kitabın yayınlanmasının ardından Fleischer, 1988 yılında MacArthur Bursu ile ödüllendirildi. Profesör, Osmanlı Türkçesi, çağdaş Türkçe, Arapça ve Farsçaya olan üstün hakimiyetinin yanı sıra Osmanlı çalışmalarına getirdiği kültürel bağlamın derinliği ile tanınıyordu. geçmiş. Yıllarca Osmanlı’nın kozmik imparatorluk iddiaları, mezhepleşme, erken modern çağda imparatorlukta bürokratik bir sınıfın yükselişi ve Osmanlı rönesansı sorunu gibi konulara değindi. Alanında genç akademisyenlere iyi bir akıl hocası olan profesör, Osmanlı dünyası ve ötesi üzerine özveri ve titizlikle çalışan birkaç kuşak tarihçi yetiştirdi. Onun mirasının Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Türkiye’deki Osmanlı çalışmalarını büyük ölçüde etkilediği söylenebilir.”

YILLARINI İSTANBUL’DA GEÇİRDİ

1950 yılında ABD’li bir diplomatın oğlu olarak dünyaya gelen Cornell, gençliğinde ve yüksek lisans öğrencisi olarak dünyanın birçok yerinde yaşadı. Yıllarca Kahire, Bağdat ve İstanbul’da bulundu. Ömür boyu sürecek bir Kahire ve İstanbul sevgisi vardı ve bu sevgi kariyeri boyunca tüm çalışmalarına yansıdı. Brown Üniversitesi’nde bir yıl geçirdikten sonra Arapça okumak üzere ‘kritik dil’ lisans öğrencisi olarak Princeton’a transfer oldu ve 1982’de Princeton’ın Yakın Doğu Çalışmaları Bölümü’nden doktora derecesi ile mezun oldu. Ohio Eyalet Üniversitesi ve Washington Üniversitesi’nde görev yapan St. Fleisher Louis’de, 1993 yılında Chicago Üniversitesi fakültesine katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu