İş

Resmi Gazete’de asgari ücret kararı

Kararda, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 39’uncu maddesi ve Cumhurbaşkanlığı Teşkilatına İlişkin 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 522’nci maddesi uyarınca, tüm işyerlerinin taban fiyatını belirleme görevi bulunan Taban Fiyat Tespit Kurulu iş sözleşmesi ile çalışan ve bu Kanun kapsamına giren veya girmeyen işçi türleri. 13 Haziran’da göreve başladığı ve 20 Haziran’a kadar devam ettiği belirtildi.

Yapılan 3 toplantı sonucunda ulusal düzeyde tek taban fiyat belirlenirken, çalışanın taban fiyatı 1 Temmuz-31 Aralık 2023 ortasında bir günlük normal ücret karşılığında 447 lira 15 kuruş olarak belirlendi. Temmuz-Aralık 2023 döneminde takviye kapsamında 500 lira olarak taban fiyat tabanına devam edildi. Vakıf ve vakıfların yeniden belirlenmesinin önerilmesine ve kararın 1 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlanmasına oybirliğiyle karar verildiği bildirildi.

Kararla ilgili olarak asgari bedelin ödenmesi gerektiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Asgari ücretin belirlenmesini düzenleyen Asgari Ücret Yönetmeliği’ne göre asgari ücret pazarlık ücreti değildir. Asgari ücretin belirlenmesi sırasında Komisyonumuz bu çerçevede karar almak için çalışmış ve aşağıdaki gibi faktörleri değerlendirmiştir: işçilerin yaşam koşulları ve enflasyon hedefi 1 Temmuz 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında günlük asgari ücret 447 lira 15 kuruş olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu