Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanı: Türkiye, tarım ürünlerinin Avrupa’ya taşınmasında ASEAN ülkelerine önemli fırsatlar sunuyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinin tarım ürünlerinin Afrika’nın kuzeyinden Avrupa’ya ulaştırılması için Türkiye’nin konumunun çok önemli fırsatlar sunduğunu belirterek, “Türkiye, yüksek üretimiyle tarım alanında da kapasite ve bilgi birikimi sunan ASEAN’a değerli katma değer sağlayabilecek özelliklere sahip. değerlendirmesini yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Yumaklı, ASEAN Ankara Grubu büyükelçileri ve maslahatgüzarlarıyla görüştü.

Bakanlıkta gerçekleştirilen görüşmede Yumaklı, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde ASEAN Ankara Grubu ülkelerine dayanışma ve yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Asya’nın dünyada önemli bir bölge haline geldiğine işaret eden Yumaklı, “Asya bölgesi ile ekonomiden bilim ve teknolojiye, gıda ve tarımdan turizme, eğitimden kültür ve sanata her alanda bağlantılarımızın geliştirilmesini önemsiyoruz. sanat, bir dış politika önceliği olarak.” ifadeleri kullandı.

ASEAN’ın 50. yılında Türkiye’nin “Sektörel Diyalog Ortaklığı” statüsünü almasının anlamlı olduğunu vurgulayan Yumaklı, şunları kaydetti:

“ASEAN ülkeleri için üç kıtaya ulaşımın anahtarı olan Türkiye, insanımızın refahını ve memnuniyetini etkileyen her konuda ASEAN’ın doğal ortağıdır. Ülkemizin müstesna konumu, tarım ürünlerinin Türkiye’de taşınması için çok önemli fırsatlar sunmaktadır. ASEAN ülkelerinden Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya uzanan geniş bir coğrafyaya.Türkiye, yüksek üretim kapasitesi ve tarım alanındaki bilgi birikimi ile ASEAN’a değerli katma değer sağlayabilecek özelliklere sahip.”

Yumaklı, Türkiye’nin Sektörel Diyalog Ortaklığı kapsamında hazırladıkları “Türkiye ile ASEAN Ülkeleri Arasında Tarımda İklim Değişikliğine Uyum Konusunda İşbirliği Olanaklarının Sunulmasına Yönelik Deneyim Paylaşımı Projesi”ni ASEAN sekretaryasına sunduklarını belirterek, şunları kaydetti: proje ile iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı Bakanlık ile ASEAN üyesi ülkeler arasında iş birliği fırsatları sundular. artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Bakan Yumaklı, gelecekte ASEAN ülkeleriyle tarım ve ormancılık alanındaki ilişkilerini geliştirmek için teknik iş birliğine hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu