Haber

Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir Wishli tutuklandı

6 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan İsmailağa Cemaati Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ile Kadir İstekli tutuklandı.

İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıkları Kadir İsdeli ve Yusuf Ziya Gümüşel’e isnat edilen suçun niteliği ve niteliği, kabahatin katalog hatalarından olması, bilirkişi raporu, bu kabahat için yazıda öngörülen alt ve üst uçlar, şüphe kaçış ve mevcut kanıtlar. durumlarından dolayı ayrı ayrı tutuklanmaları için yakalama kararı çıkarılmasına karar vermişti.

Dava kapsamında mahkemenin ‘evli’ olduğu baba Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir Willel hakkında tutuklama kararı çıkarmasının ardından dün Pendik’te gözaltına alındı.

Ne oldu?

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG, 6 yaşındayken babasının imamla evlenmesi nedeniyle çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığından şikayetçi oldu. Birgün gazetesinin duyurduğu ve mahkemeye ulaşan belgeye göre, 6 yaşındaki ve 29 yaşındaki müritiyle bir imamla evlenen HKG, cinsel istismarın kendisine oyun olarak gösterildiğini söyledi. İddianameye göre baba, HKG’yi şimdi 6 yaşında olan tarikata mensup 29 yaşındaki Kadir İstekli ile İstanbul Çengelköy’deki bir medresede nikahladı.

İddianameye göre, evlilik kararının ardından HKG’ye gelinliği andıran beyaz bir elbise giydirip bir gence gösterip, “O artık senin kocan” dediler. Adam çocuğu bir fotoğraf stüdyosuna götürdü. Birlikte kameraya bakan HKG, evcilik oynadıklarını sandı. HKG, imam nikahının kıymasından bir gün sonra yaşadıklarını yıllar sonra şöyle anlattı:

“Kadir evlendik dedi. Annem babam gibi biz de evliyiz dedi. ‘Sen benim karımsın, ben senin kocanım.’ diye seslenirdi damadım.

HKG, bir yıl sonra ailesiyle birlikte memleketleri Sakarya Sapanca’ya gitti. Eşi Kadir İstekli de yanlarındaydı. Willing, Sapanca’daki evlerinin ikinci katında HKG’yi taciz etti.

Taciz, Çengelköy’deki evlerine döndüklerinde de devam etti. Annesi daha önce itiraz etmişti. Ancak teze göre babası HKG’yi annesi evde yokken karşı dairede Kadir İstekli’ye teslim ediyordu. Çocuk bunun normal olduğu saçmalığına aldandı. Oğlan 13 yaşında nişanlanmış, 14 yaşında da nikah kıyılmış. Nikahın ardından Kadir İstekli ve HKG baş başa yaşamaya başladı.

Düğünden 4 ay sonra 17 Ağustos 2012’de annesi onu hastaneye götürdü. Çocuğun istismar edildiğini kısa sürede fark eden doktor polise haber verdi. Savcılık soruşturma başlattı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu