Yaşam

Foça Film Günleri 4 Ekim’de Belgesellerle ‘Geçmişi Hatırlamak’ başlıyor

İZMİR –İzmir’in Foça ilçesinde düzenlenecek Foça Film Günleri 2023, 4 Ekim’de Foça’nın tarihi Marsilya Meydanı’nda açık hava gösterimleriyle izleyiciyle buluşacak. Festivalde 14 ülkeden toplam 27 film gösterilecek. 8 Ekim’e kadar sürecek.

Filmler 5-7 Ekim’de Reha Midilli Kültür Merkezi’nde, 8 Ekim’de ise Foça Deniz Müzesi’nde gösterilecek. Foça Film Günleri’nde sinema gösterimleri, atölye çalışmaları, söyleşiler, stantlar ve yerel arkeolojik alanlara geziler dahil gerçekleştirilen tüm etkinlikler ücretsiz olacak.

BİRÇOK KURUM VE KURULUŞTAN DESTEK

Foça Film Platformu’nun Foça Belediyesi ev sahipliğinde ve Foça’daki yerel iş dünyasının desteğiyle düzenlediği Foça Film Günleri’nin bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi de ortakları arasında yer alıyor. Yine İzmir İtalyan Konsolosluğu ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, İzmir Fransız Kültür Merkezi, Avrupa Yükselen Sanatçılar Festival Fonu (EFFEA)-Küçük Ada Festivali, Kanada Büyükelçiliği, Yaşar Üniversitesi ve İzmir merkezli STK’lar BAYETAV, Atölye Deneme Sanat ve Ekoloji Derneği ve Kentimiz İzmir Derneği bu yıl festivalin ortakları arasında yer alıyor.

BU YILIN TEMASI: ‘GEÇMİŞİ HATIRLAMAK’

2023 yılı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olduğundan bu yılki program “Geçmişi Hatırlamak” temasıyla düzenlenecek. Festivalin açılış gecesinde Maythem Ridha’nın yönettiği “Ali ve Mucize Koyun” (Irak, 2021) ve Yalçın Çiftçi’nin yönettiği “Kafamdaki Dünya” (Türkiye, 2022) adlı iki ödüllü kısa belgesel film gösterilecek. gösterime girecek. Ayrıca Dilek Kaya’nın yönettiği “Kara Vicdan” filminin galası da yapılacak.

Festivalin tanıtım bülteninde, “Foça Film Günleri programı, dünyanın çok çeşitli yerel kültürlerle dolu olduğunu hatırlatıyor. Foça Film Günleri, dünya kültürel mirasının zenginliklerini izleyiciyle buluşturarak, dünya kültürel mirasının korunmasını ve saygı gösterilmesini teşvik ediyor.” kültürel farklılıklar için, aynı zamanda insanlar olarak ne kadar ortak noktamız olduğunu da gösteriyor.” Bize hatırlatmayı amaçlıyor.”

Foça’daki etkinliklerin yanı sıra festival süresince Foça Sinema Günleri YouTube kanalından 1,5 saatlik çevrimiçi program da izlenebilecek.

Ayrıntılara festivalin internet sitesi www.focafilmdays.org ve Instagram/Facebook @focafilmdays adresinden ulaşılabilir.

haber-sehzadeler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu