Teknoloji

Japonya’nın yeni roketi motor sorunu nedeniyle imha edildi

Son dönemde uzay yarışında tartışmacı olmaya çalışan Japonya, roket fırlatma girişiminde yine başarısız oldu.

Japonya’nın uzaya erişim maliyetlerini düşürmek amacıyla geliştirdiği yeni roketi, fırlatıcısının ikinci kademe motorunun planlandığı gibi ateşlenmemesi nedeniyle görevini yerine getiremedi.

Fırlatma başarılı olmasına rağmen uzayda bir sorun vardı.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) canlı yayınına göre, Japonya’nın otuz yıldır ilk yeni modeli olan 57 metre uzunluğundaki H3 roketi, Tanegashima uzay limanından sorunsuz bir şekilde havalandı.

Ancak uzaya ulaştıktan sonra roketin ikinci aşama motoru ateşlenemedi ve yetkililer, uçuştan 14 dakika sonra aracı manuel olarak imha etmek zorunda kaldı.

JAXA, başarısız girişimin geçen ay iptal edilen bir fırlatmanın ardından geldiğini ve enkazın Filipinler’in doğusundaki okyanusa düşmüş olabileceğini söyledi.

Bilim ve Teknoloji Bakanı Keiko Nagaoka yaptığı açıklamada, hükümetin “çok üzücü” başarısızlığı araştırmak için bir görev gücü oluşturduğunu söyledi.

Osaka Üniversitesi’nde uzay politikası konusunda uzman bir profesör olan Hirotaka Watanabe, “Bunun Japonya’nın gelecekteki uzay politikası, uzay ticareti ve teknolojik rekabet gücü üzerinde önemli bir etkisi olacak.”söz konusu.

H3 roketi ayrıca, Kuzey Kore balistik füze fırlatmalarını tespit etmek için tasarlanmış bir afet yönetimi yer gözlem uydusu olan ALOS-3’ü de taşıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu